مقاله ها

نوشته شده توسط hossein دسته: خبر
نمایش از 26 شهریور 1396 بازدید: 1018
پرینت
حزب سبز:
سلسله گفت و گوهای راه روز به مناسبت روز جهانی صلح/1
 
یک فعال سیاسی اصولگرا: ضرورت استفاده از کهنه سربازان برای ایجاد صلح در داخل و خارج
 
همایش علمی "روز جهانی صلح با تاکید بر گفتمان صلح عادلانه و کرامت انسانی" به منظور واکاوی آسیب ها و چالش های پیش روی صلح در جهان معاصر روز سه شنبه 28 شهریور در تهران برگزار می شود.
 
 
این همایش به ترویج صلح در ایران و جهان می پردازد، چراکه دنیای امروز نیازمند صلح و مدارا است و مردم نیازمند آرامش فکری و امنیت پایدار هستند. راه روز در سلسه گزارش ها و گفت و گوهایی به بررسی راهکارهای ترویج صلح در جهان معاصر می پردازد. 
 
 
خداوند به مردم صلح هدیه کرده است
 
دبیرکل حزب اصولگرای سبز ایران اسلامی در این باره به خبرنگار سیاسی راه روز گفت: برای ترویج صلح در جمهوری اسلامی باید از دشمن تراشی در داخل خودداری و پیوند اخوت وبرادری ایجاد کنیم.
 
حسین کنعانی مقدم افزود: بر اساس تعالیم اسلامی " زمانی که مردم دشمن و در برابر یکدیگر بودند خداوند نعمت صلح و سازش را به آنها ارزانی کرد تا برادر هم باشند". این مدلی است که باید در جمهوری اسلامی سرلوحه کار قرار گیرد و از ایجاد فاصله بین مردم به بهانه های قومی، عقیدتی، مذهبی و سیاسی جلوگیری کرد. باید دشمنی های داخلی را به حداقل رساند و در کشور اخوت و برادری ایجاد کرد.
 
وی تصریح کرد: "صلح و امنیت" موضوعی است که دنیای کنونی از نبود آن رنج می برد و سازمان ملل و برخی نهادهای بین المللی دیگر درصدد قرار دان آن در صدر برنامه های خود هستند. 
 
 
ضرورت هماهنگی با سازمان های بین المللی برای ترویج صلح
 
کنعانی مقدم با تاکید بر اینکه "سالهاست برای ایجاد صلح کوشش می شود ولی توفیق چندانی به دست نیامده" تصریح کرد: ایران خواستار صلح در سطح بین المللی است و برای ایجاد امنیت در منطقه به توان نظامی خود می افزاید. از این رو بزرگداشت روز صلح در سطح بین المللی برای ملت ما مهم است و باید همنوا با سازمان های بین المللی در این رابطه فعال بود.
 
این فعال سیاسی اصولگرا اظهار داشت: امیدواریم در سایه " صلح سبز جهانی" که ایران نیز آنرا دنبال می کند، بتوان در یک حرکت هماهنگ بین المللی، صلح را در سطح داخلی، منطقه ای و بین المللی به وجود آورد. در این رابطه می توان از پتانسیل بالای " کهنه سربازان" بهره برد. 
 
این فعال سیاسی ادامه داد: در دنیا از کسانی که در جنگ های جهانی اول و دوم و سایرجنگ های بزرگ شرکت داشته و برای جلوگیری از اشغال میهنشان توسط بیگانگان در نیروهای مسلح حضور یافته اند به عنوان کهنه سربازها یاد می شود. همه ساله از این افراد که آسیب های جنگ را از فاصله ای نزدیک لمس کرده اند و خواستار صلح هستند ،تجلیل می شود و ایشان به عنوان منادیان صلح در سطح بین المللی فعالیت می کنند.
 
 
پیشکسوتان دفاع مقدس منادیان صلح در داخل و خارج
 
کنعانی مقدم اضافه کرد: پیشکسوتان دفاع مقدس ما همان کهنه سربازان ایرانی هستند که می توانند منادی صلح و امنیت در داخل و خارج کشور باشند و نباید از ظرفیت بالای آنان غافل شد.
 
 وی گفت: تا نام صلح به میان می آید عده ای آنرا به معنای تسلیم و سازش در برابر ظلم و ظالم می دانند، در حالی که بین صلح وسازش تفاوت معنایی زیادی است و نباید این دو را یکسان انگاشت.
 
 
پیشنهاد حزب سبز ایران برای برگزاری کنفرانس صلح
 
این فعال سیاسی در ادامه گفت و گو با راه روز یادآور شد: پیش حزب سبز ایران حدود دو سال قبل، پیشنهاد برگزاری کنفرانس بین المللی صلح سبز در تهران را داد که با موافقت وزارت امور خارجه همراه شد، اما به دلیل تامین نشدن هزینه دعوت مهمانان و تشریفات، اجرا نشد.
 
 وی گفت: حتی حدود 20 تن از دبیران کل احزاب کشورهای آسیایی و اسلامی مانند هند،روسیه، مالزی، ترکیه، سنگاپور، افغانستان، عراق، سوریه، مصر، چین، پاکستان و ... را دعوت کردیم که بسیاری از آنها در کشورشان معمولا روسای جمهور یا در رده های بالای کومتی هستند و باید تشریفات دعوت از آنها از سوی وزارت خارجه انجام می شد.
 
کنعانی مقدم ادامه داد: قرار بود در این کنفرانس ابتدا در سطح منطقه ای و احزاب صاحب نفوذ این کشورها برای ایجاد صلح منطقه ای رایزنی و در صورت موفقیت آمیز بودن در دوره بعد از کشورهای اروپایی نیز برای حضور در این کنفرانس دعوت شود. 
 
وی گفت: وقتی از سوی آمریکا و صهیونیست ها متهم به جنگ طلبی و کمک به تروریسم می شویم و از سوی دیگر بحث اسلام هراسی نیز مطرح است، برگزاری چنین کنفرانسی می توانست افکار عمومی منطقه و جهان را متوجه این نکته کند که ما دنبال صلح و امنیت هستیم نه جنگ.