مقاله ها

نوشته شده توسط hossein دسته: خبر
نمایش از 19 مهر 1396 بازدید: 1037
پرینت
 
دو فعال سیاسی اصولگرا اظهارات مخالفان دولت بعد از تایید نکردن پایبندی ایران به برجام توسط آمریکا را بی‌اهمیت می‌دانند.
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۵ - ۱۹ مهر ۱۳۹۶
 
  پ
 
 
 پیروزی سیاسی روحانی با خروج آمریکا از برجام
فرارو - بسیاری از پیش‌بینی‌ها می‌گویند ترامپ پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کند، برجام روی میز کنگره می‌رود و آمریکا از برجام خارج می‌شود. بسیاری از تحلیل‌گران مسائل بین‌الملل می‌گویند با خروج آمریکا از برجام این بار این آمریکایی‌ها هستند که در فضای بین‌الملل منزوی‌ می‌شوند. با این کار ایران دست برتری پیدا می‌کند. اما مخالفان دولت روحانی که بعد از شکست در انتخابات ریاست جمهوری بیشتر در حاشیه قرار گرفتند حالا دارند دوباره شروع می‌کنند به گفتن اینکه مذاکرات از همان اول بی‌ثمر بود. ظاهر ماجرا حاکی از آن است که این یکی از موقعیت‌های سیاسی آنها برای بازگشت به صدر اخبار است. اما دو فعال سیاسی اصولگرا نگاه دیگری دارند. آنها معتقدند حرف‌های این گروه سیاسی بی‌اهمیت است. حسین کنعانی مقدم می‌پرسد: آیا دلواپسان مدعی در زمان خودشان توانستند مشکلات را حل کنند؟ حسن بیادی هم می‌پرسد اگر مذاکره بد بود چرا خودشان مذاکره کردند.

حسین کنعانی مقدم، دبیرکل حزب سبز ایران به فراروگفت: بعد از 2500 سال تاریخ ایران، اولین بار در مذاکرات هسته ای بود که ایران در یک معاهده بین المللی سر طرف مقابل کلاه می‌گذارد. در بقیه موارد دیگران سر ما کلاه می‌گذاشتند. دوم اینکه اگر آقای ترامپ از برجام خارج شود ثابت می‌شود که ایران توانسته آمریکا را در دیپلماسی شکست دهد.

باید به ظریف مدال داد

این فعال سیاسی اصولگرا معتقد است: آمریکا حاضر است تمام تبعات منفی خروج از برجام را که آبروریزی برای این کشور است به جان بخرد و این نشان‌دهنده پیروزی ایران است. به همین خاطر باید به آقای ظریف مدال داد که توانست بر سر آمریکایی‌ها کلاه بگذارد.

آمریکا بی‌اعتبار می‌شود

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: ترامپ دنبال این است که هزینه‌های ایران در برجام را افزایش و هزینه‌های خود را کاهش دهد. او دنبال این است که تصمیم‌گیری درباره برجام را به کنگره بسپارد تا در برابر اروپایی‌ها توجیه کند که کنگره درباره برجام تصمیم گرفته است. این در حالی است که در مکانیزم برجام، تعهد آمریکا به برجام منوط به مصوبه کنگره این کشور نشده است. آمریکا به عنوان عضوی از 1+5 این تعهد را پذیرفته است. به اعتقاد او، اگر آمریکا از برجام خارج شود باید بداند که هیچ کدام از کشورهای منطقه مثل عربستان، ترکیه و حتی رژیم صهیونیستی روی آمریکا دیگر حسابی باز نمی‌کنند. چرا که آمریکا می‌تواند تعهدات را به پارلمان خود ببرد و حکم لغو آنها را بگیرد.

خروج آمریکا از برجام؛ پیروزی و شکست روحانی

کنعانی مقدم خروج آمریکا از برجام را پیروزی سیاسی روحانی می‌داند اما می‌گوید با این اقدام روحانی از نظر اقتصادی پیروز نخواهد بود؛ چون او باید مشکلات اقتصادی را حل کند. این فعال سیاسی افزود: آقای روحانی از نظر سیاسی پیروز میدان خواهد بود اما روحانی رای گرفته و دیگر نیازی به حمایت سیاسی ندارد. از آنجایی که او بسیاری از مسائل اقتصادی کشور را به برجام گره زده است در صورت خروج آمریکا از برجام او بازنده اقتصادی خواهد بود. خیمه عمود برجام دست آمریکاست. اگر چوب وسط این خیمه برداشته شود خیمه فروخواهد ریخت.

دلواپسان در زمان خودشان توانستند مشکلات را حل کنند؟

این فعال سیاسی اصولگرا به این سوال که آیا گروه مخالف دولت با خروج آمریکا از برجام فشار خود به دولت روحانی را تشدید می‌کنند؟ پاسخ داد: مخالفت کردن یک جناح سیاسی نیاز به استدلال ندارد بلکه بهانه می‌خواهد. این بهانه ممکن است در زمان دیگر و با موضوعات مختلف باشد. مخالفت کردن کار آسانی است. آیا دلواپسان که امروز مدعی حل مشکلاتی مثل بیکاری و ... هستند در زمانی که دولت را به دست داشتند توانسته اند این مشکلات را حل کنند یا آنکه بر این مشکلات افزوده اند؟

موقعیت روحانی در انتخابات‌های بعدی تقویت می‌شود

کنعانی مقدم معتقد است: با خروج آمریکا از برجام پایگاه اجتماعی روحانی در جامعه افزایش پیدا می‌کند و موقعیت روحانی در انتخابات‌های بعدی تقویت خواهد شد. او همچنین گفت: اعتدال گرایان هم نسبت به اصلاح طلبان دست برتری پیدا می‌کنند. من فکر می‌کنم ما یک تفکیک بین اصلاح طلبان و اعتدالگرایان خواهیم دید. چرا که حمایت اصلاح طلبان از روحانی مشروط بوده است. کنعانی مقدم البته می‌گوید در این تفکیک برجام نقشی ندارد و مسائل بیشتر داخلی هستند