مقاله ها

نوشته شده توسط hossein دسته: خبر
نمایش از 28 مهر 1396 بازدید: 986
پرینت
hossein kanani:
سياسي :: احزاب و تشکل ها
 
کنعاني مقدم در گفتگو با آريا:
 
وحدت ملي رمز پيروزي ايران در مقابل راهبرد جديد ترامپ است
 
 
28 مهر 1396 - 02:56:14 ب.ظ
 
 
خبرگزاري آريا- مردم هميشه در مقابل دشمن مشترک، واکنش، استقامت و پايداري نشان مي دهند و همين رمز پايداري ايران در هزاران سال گذشته بوده است.
حسين کنعاني مقدم، کارشناس مسائل سياسي در گفتگو با خبرنگار سياسي آريا در خصوص سرنوشت برجام پس از تصميم جنجالي دونالد ترامپ گفت: همه مي دانند توافقنامه برجام يک توافق بين امللي است. در اين توافقنامه 5 عضو ديگر به غير از آمريکا صاحب حق وتو در شوراي امنيت سازمان ملل هستند. اين موافقتنامه يک عهدنامه شوراي امنيت سازمان ملل است و کسي نمي تواند بعد از تصويب، آن را نقض کند. پس آمريکايي ها تلاش مذبوحانه اي را انجام مي دهند و به دنبال اين هستند که هزينه هاي اين توافق را براي خودشان کمتر کنند. اگر بيشتر به سخنان ترامپ توجه شود، مي بينيم که او اقرار کرده است که 40سال از مقاومت و انقلاب اسلامي پي در پي شکست مي خورند. اين شکست هاي پي در پي حيثيت آمريکا را به خطر انداخته است. به نظر مي رسد آمريکايي ها به دنبال يک سناريوي جديد براي جنگ در منطقه ما هستند و شايد اسم مجعول خليج عربي که ترامپ به کار برد، رمز عمليات جديد براي ايجاد يک 11 سپتامبر جديد در منطقه باشد.
اين کارشناس مسائل سياسي در خصوص واکنش هاي داخلي در ايران به مواضع ترامپ در قبال برجام، گفت: قطعا وحدت ملي رمز پيروزي ما است و سخنان اخير ترامپ باعث انسجام و وحدت نيروهاي سياسي و مردم شد. مردم هميشه در مقابل دشمن مشترک، واکنش، استقامت و پايداري نشان مي دهند و همين رمز پايداري ايران در هزاران سال گذشته بوده است. اما سه اقدام در واکنش به موضع اخير ترامپ بايد انجام بگيرد؛ يک اينکه دولت پاسخ هاي مناسب و بر اساس اصول بين الملل و برجام را در عمل نشان دهد و مقابل به مثل کند. دوم اينکه ما بايد در داخل براي جلوگيري از تخريب ها، تحريم ها و تحقير هاي آمريکايي، اقتصاد مقاومتي را الگو قرار دهيم و کشور را قدرتمند کنيم؛ چر اکه اگر کشور چه از نظر اقتصادي و چه از نظر نظامي قدرتمند باشد، مي تواند در مقابل همه تحريم ها، تخريب ها و تحقيرها بايستد و مقاومت کند. سوم اينکه ما بايد در منطقه همانطور که نشان داده شد، نقطه ضعف آمريکا در منطقه است و محور مقاومت يکي از عناصر اصلي مقابله با آمريکا بوده که در تاريخچه اي که ترامپ گفت و به آن هم اشاره کرد، بايد اين محور را تقويت کنيم و مانع اجراي سياست هاي آمريکا خصوصا بحث تجزيه طلبي در منطقه شويم.
کنعاني مقدم در خصوص مواضع کشورهاي اروپايي در قبال برجام  نيز گفت: ما بايد تکليف خود را در اين خصوص مشخص کنيم. اگر بنا بر گفته ترامپ در بحث برجام سر آمريکا کلاه رفته است، ما بايد به تيم ديپلماسي کشورمان افتخار کنيم که توانسته بعد از 2500سال سر آمريکايي ها را کلاه بگذارد. اما اگر بحث اين است که منافعي را بايد بدست آوريم، بايد سفت و محکم بر مطالبات خود پافشاري کنيم. اينکه آلمان و انگليس به تنهايي از برجام حمايت کنند، کفايت نمي کند. به نظر مي رسد هم روسيه و هم چين و باقي کشورها بايد جور آمريکا را بکشند و به تعهدات آن ها عمل کنند. حيثيت جامعه جهاني با برجام گره خورده است و اين جور نيست که آمريکايي ها بتوانند با اين حيثيت بازي کنند