مقاله ها

نوشته شده توسط hossein دسته: خبر
نمایش از 27 تیر 1396 بازدید: 783
پرینت

بحران قطر به نفع ايران نيست/ تا زماني که وهابيت وجود دارد، داعش زنده است

 
 
بحران قطر به نفع ايران نيست/ تا زماني که وهابيت وجود دارد، داعش زنده است
 خبرگزاري آريا- ترامپ بيشتر به دنبال روش هاي چکش آهنين بر عليه ملت سوريه بوده است که بر خلاف نگاه ايران مي باشد.
حسين کنعاني مقدم،تحليلگر مسائل بين الملل، در گفتگو با خبرنگار سياست خارجي آريا در خصوص سرانجام بحران قطر و چگونگي مواجهه ايران با بحران قطر گفت: هيچ بحراني در منطقه به نفع ايران نيست. جمهوري اسلامي به دنبال صلح و آرامش در منطقه است و تمايل دارد کشورهاي حاشيه خليج فارس و ايران در يک اتحاد اسلامي و استراتژيک بتوانند امنيت منطقه را برقرار و بر عليه حملات تروريست ها، مداخله و در مقابل اشغالگري غرب در منطقه بصورت منسجم عمل کنند. برخي کشورها مانند عربستان در پي قيوميت بر ديگر کشورهاي منطقه هستند و خواهان آنند اين کشورها فاقد استقلال باشند و در پروژه ايران هراسي، اسرائيل و آمريکا مشارکت نمايند. اختلافات قطر و عربستان اختلاف ريشه اي و تاريخي است و عربستان با يک جايگاه کاذبي که براي خود درست کرده به دنبال تسلط بر کشورهاي منطقه و باج گرفتن از آنهاست. در توافقنامه اي که ميان کشورهاي شوراي همکاري خليج فارس اتفاق افتاد، ترامپ در سفر خود به رياض آن را تثبيت کرد که اين توافقنامه به شکل  امنيتي- نظامي و مانند ناتوي عربي است تا کشورهاي منطقه با خريد اسلحه به آمريکا باج بدهند و سهم خود را از درآمدهاي نفتي به آمريکا بپردازند تا آمريکا اجازه دهد آنها بر کشورهاي خود حکومت کنند. اين باج خواهي بر قطر هم وجود داشت و چون اين کشور حاضر نبود همگام با سياست هاي عربستان در مقابله با ايران حضور پيدا کند اکنون در يک شرايط بحراني در آستانه جنگ با عربستان قرار گرفته و بايد به حل اين بحران کمک کنيم چون هر بحران در منطقه موجب مداخلات بيشتر صهيونيست ها و غرب در مسائل منطقه مي شود و اين به ضرر ايران است.
وي در خصوص توافق جديد روسيه و آمريکا درباره بحران سوريه، گفت: اتفاقاتي که اين دوره در مذاکرات ژنو و آستانه اتفاق افتاد نشان داد غرب چند گام به سمت دفاع از مخالفان بشار اسد و چند گام به سمت حمايت از گروه هاي مسلح در منطقه که بخشي از آنها گروه هاي تروريستي است، برداشته اند. مداخله آمريکا در تعيين سرنوشت ملت سوريه خلاف قوانين بين الملل است. غرب در نظر دارد مخالفاني را که دستشان به خون ملت سوريه آلوده است، در حاکميت آينده سوريه مستقر کنند و حتي نقشه تجزيه عراق ، ايجاد منطقه پرواز ممنوع و ايجاد کمربند امنيتي در سوريه در راستاي تامين منافع به نفع رژيم صهيونيستي انجام داده اند. اينها کاملا دخالت هاي آشکار و غير قانوني آمريکا در سوريه است که قطعا ايران و ملت سوريه با آن مخالفند. اگر چه روس ها در اين مذاکرات از استقرار دولت سوريه حمايت کردند اما در برخي موارد با سياست هاي آمريکا براي تغييرات در سوريه هماهنگي دارند. ايران معتقد است سرنوشت سوريه را ملت اين کشور تعيين مي کند و طرح سوري-سوري بايد اجرا شود و بايد کاهش درگيري ها و ايجاد فضا براي استقرار دموکراسي در عراق و سوريه دنبال شود. ترامپ بيشتر به دنبال روش هاي چکش آهنين بر عليه ملت سوريه بوده است که بر خلاف نگاه ايران مي باشد.
اين کارشناس سياسي در ارزيابي خود از چالش هاي احتمالي منطقه پس از سقوط داعش در موصل و رقه ، گفت: داعش پديده اي است که در 3 بعد بايد با آن مبارزه شود؛ بعد اول، بعد تروريستي -امنيتي است که فقط در منطقه نيست و در اروپا و آمريکا با آن درگير هستند و بايد تکليف آن به عنوان جريان بين المللي که مورد حمايت برخي کشورها قرار مي گيرد مشخص شود. بعد دوم داعش بحث ابزار سلطه بودن آنها براي مداخله در منطقه است. آمريکا و صهيونيست ها از اين ابزار براي حضور نظامي بيشتر در عراق ، سوريه، يمن و ليبي استفاده مي کنند که بايد با آن مبارزه شود. بعد سوم تفکر تکفيري داعش است که با توجه به اينکه آبشخور آن وهابيت است و عربستان و برخي کشورهاي عربي از آن حمايت مي کنند تا زماني که اين حمايت ها و کمک هاي تسليحاتي و ايدئولوژيکي وجود دارد داعش نابود نشده بلکه شيوه هايش را تغيير مي دهد. هر چند با سقوط داعش در موصل و حلب، اين گروه تروريستي قدرت تشکيل حکومت را از دست داده  اما در ابعاد ديگر جاي کار دارد.
کنعاني مقدم در خصوص رقابت کشورهاي بازيگر در بحران سوريه و عراق پس از سقوط داعش براي نفوذ در مناطق آزاد شده گفت: توطئه صهيونيست ها و آمريکا اين است که جغرافياي سياسي منطقه را به سمت تجزيه ببرند و در اين راستا در کردستان عراق بحث رفراندوم را مطرح مي کنند. ترکها در منطقه موصل، کرکوک و سوريه به دنبال نفوذ در اين مناطق هستند. همچنين آمريکا نيز به دنبال تشکيل پايگاه هاي نظامي در سوريه و عراق است. ايران تاکنون نشان داده است که هيچ گونه چشمداشتي به کشورهاي همسايه نداشته و هرگز به کشوري تجاوز نکرده و به دنبال ايجاد فضاي آرام و استقرار صلح در منطقه است و آمريکا واسرائيل با طرح ادعاي سهم خواهي ايران به دنبال پيشبرد پروژه ايران هراسي هستند.